GRAB - uważane za najlepsze drewno opałowe. Ma największa gęstość pośród rodzimych gatunków drzew. Jest bardzo kaloryczne, spala się powoli, ma nieduży płomień i oddaje bardzo dużo ciepła. Podczas spalania wydziela przyjemny zapach. Ma niską zawartość kory ok 7%.
BUK - drewno wysokokaloryczne, daje dużo żaru i długotrwale, równomiernie oddaje ciepło. Ma niską zawartość kory, ok 7%. Po spaleniu pozostaje niewielka ilość popiołu.
DĄB - drewno wysokokaloryczne. Daje dużo ciepła i ma przyjemny zapach. Ma wysoką zawartość kory ok. 22%.
BRZOZA - drewno to szybko i łatwo się spala równym płomieniem. Zawiera niewiele substancji smolistych i ropopochodnych. Bardzo szybko wysycha. Drewno te często stosowane jest w kominkach otwartych, suche nie strzela iskrami oraz daje ładny niebieskawy płomień i przyjemny zapach.
OLSZA - drewno, które powinno być bardzo dobrze wysuszone. Dzięki ładnemu zapachowi drewno to jest często wykorzystywane przy wędzeniu wędlin. Posiada znacznie niższą wartość energetyczną niż buk czy dąb.
JAWOR - bardzo dobre drewno do palenia w kominku. Poznaje się je po żółtym, wysokim płomieniu. Posiada znikomą ilość kory, co w efekcie powoduje niewielkie powstawania dymu.
JESION - drewno bardzo twarde, kaloryczne. Wartość opałowa podobna do buka, Dobrze się pali dając dużo ciepła, płomień zabarwiony jest na pomarańczowo. Idealnie nadaje się do kominków otwartych, gdyż prawie nigdy nie strzela iskrami, bardzo równomiernie się spala.
SOSNA - drewno iglaste, dość lekkie i miękkie. Drewno te gdy jest wysuszone spala się szybko wydzielając przy tym dużą ilość dymu. Drewno sosnowe idealnie nadaje się na rozpałkę.
Świerk - duża zawartość żywicy powoduje dość duże iskrzenie podczas spalania tego drewna, dlatego też nadaje się jedynie do spalania w zamkniętych paleniskach. Drewno to łatwo zapalić. Sprawdza się świetnie jako drewno na rozpałkę.
MODRZEW - drewno właściwościami podobne do świerka. Powoduje iskrzenie podczas spalania, dlatego też raczej nadaje się do spalania w zamkniętych paleniskach. Można je łatwo zapalić i jest bardzo podatne na rozszczepianie. Świetnie sprawdza się jako drewno na rozpałkę.
Długość cięcia drewna ustalana jest indywidualnie z każdym klientem.
Do palenia w kominku nie nadaje się drewno z drzew iglastych. Drewno te zawiera dużo żywicy, która parując osadza się wewnątrz komina oraz na szybie. Tworzy się warstwa trudna do usunięcia. Żywica pod wpływem wysokiej temperatury może strzelać, co gdy posiadamy kominek otwarty może stać się problemem. Ważny jest też fakt iż duże ilości dymu oraz sadzy osadzają się w kominie. Prowadzi to do jego zanieczyszczenia i zmniejszenia drożności.
Lepszym rozwiązaniem jest używanie do palenia w kominku drewna z drzew liściastych. Drewno takie zawiera mniej żywicy. Spala się równomiernie, nie wytwarzając przy temu nadmiaru dymu. Przekłada się to nie tylko na czystość szyby w kominku, ale też na czystość przewodu kominowego.
Kaloryczność drewna opałowego, a więc jego wydajność uzależniona jest od gęstości po wysuszeniu. Paleniu twardego drewna towarzyszy niewielki płomień, ale oddaje zaś więcej ciepła. Dzięki temu, że spala się się wolniej wymaga rzadszego dokładania.
Drewno mokre ma niewielką wartość opałową, spowodowane jest to tym, że znaczna część energii cieplnej zostaje zużyta do odparowania wilgoci. W przypadku mało wysuszonego drewna kominkowego podczas palenia będzie się dymić i trudniej rozpalać. powodować to będzie problemy z utrzymaniem odpowiedniej temperatury.
METR PRZESTRZENNY to miara objętości drewna opałowego. Najprościej zmierzyć drewno na palecie. Mierzymy wówczas długość u podstawy, szerokość i wysokość stosu drewna. Otrzymane trzy wyniki należy pomnożyć ze sobą. Otrzymany wynik to metry przestrzenne (mp) czyli ilość drewna wraz z przestrzeniami powietrza pomiędzy szczapami, walkami czy klockami.
Zawartość drewna w metrze układanym jest zdecydowanie większa niż w metrze nasypowym. Jest to oczywiste, że jeśli starannie i ciasno ułożymy drewno np.na przyczepie to będzie go tam zdecydowanie więcej niż w sytuacji gdy zostanie narzucane.
DREWNO UŁOŻONE OZNACZA ZAWSZE WIĘKSZĄ ILOŚĆ DREWNA!!!
METR SZEŚCIENNY (tzw. KUBIK) to jednostka miąższości drewna, ale potocznie mówi się o masie drewna wyrażonej w m3 (metrach sześciennych). Metry sześcienne to ilość czystego drewna, bez przestrzeni powietrza pomiędzy kawałkami drewna.